Filtrele
Neden Gönderim Yeri Seçmeliyim?

Seçtiğiniz bölge için gönderimi uygun ürünleri listeleyeceğiz. Böylece siparişinizi daha hızlı oluşturabilirsiniz.

bölgesi için ürünler listelenmektedir.

Beyaz Gül

Beyaz gülün anlamı nedir diye merak ediyorsanız; beyaz gülün gül türler arasında saflığı, temizliği ve tazeliği simgelediğini söyleyebiliriz. Beyaz güller aşkı, ebedi sadakati, yeni başlangıçları sembolize eder. Beyaz renk, yıllar boyunca temizliği, saflığı ve tazeliği temsil ettiği için güzel olan her şeyle ilişkilendirilir. Sevgilinize beyaz gül buketi ya da kutuda beyaz gül hediye etmek, ona “Seni düşünüyorum.” demenin en romantik yollarından biridir. Beyaz gül kimlere gönderilir? diye soracak olursanız; evlilik yıl dönümünde eşinize, sürpriz yapmak isterseniz sevgilinize hediye edebilirsiniz. Sevdiklerinize saf ve duru hislerinizle seslenmek, onlara bu doğrultuda bir mesaj vermek isterseniz beyaz gülleri tercih edebilirsiniz.

Beyaz Gül Nasıl Yetiştirilir?

1- Evinizde yetiştireceğiniz beyaz güller, direkt güneş ışığı almayan, aydınlık yerlerde konumlandırılmalıdır. Beyaz gülün tomurcuk verdiği dönemde güneş ışığından 5-6 saat kadar yararlanması bitkinin çiçeklerinin sağlıklı şekilde büyümesi ve açması için yeterli olacaktır.

2- Soğuk-sıcak hava akımının yoğun olduğu yerlerde beyaz gülünüzü bırakmamanız gerekir. Aksi takdirde çiçeğin yaprakları, kökleri ve çiçekleri zarar görebilir.

3- Beyaz güller derin ve geniş bir kapta yetiştirilmelidir. Bitkinin saksı değişimini iki yılda bir yapabilirsiniz. Sıcak ayların başladığı zamanlarda saksı değişimi yapmak bitki için daha sağlıklı olacaktır.

4- Beyaz gül yetiştirdiğiniz alanın sıcaklığının 12 °C’nin altına düşmemesine özen göstermelisiniz.

5- Bitkiye verdiğiniz suyun özellikle kış aylarında çok soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Oda sıcaklığındaki su beyaz gülün büyümesi için ideal olacaktır.

6- Beyaz gülün sulanması yaz ve kış aylarında farklılık gösterecektir. Yaz aylarında havalar daha sıcak olduğu için bitkinin ihtiyaç duyduğu su miktarı artacağından bitkiye verilen su miktarının arttırılması gerekir.

7- Kış aylarında ise havaların soğumasıyla birlikte bitkinin ihtiyaç duyduğu su miktarı azalabilir. Bu aylarda bitkiye verilen su miktarı da azaltılmalıdır.

8- Bitkiye su verdiğiniz zaman suyun bitkinin köklerine, toprağın her tarafına ulaştığından emin olmalısınız.

9- Beyaz gülünüzü sularken bitkinizde çok büyük bir farklılık gözlemlemediğiniz sürece aynı kap ile aynı ölçüde su vermeli, verdiğiniz su miktarını değiştirmemelisiniz.

10- Beyaz gülü yetiştirdiğiniz yerde başka cisimler bulundurmamaya özen gösterin. Gül büyürken başka cisimlerle temasta bulunmamalıdır.

Gül Nasıl Çoğaltılır?

Gül bitkisinin çoğaltılması için en uygun zaman nisan ayıdır. Güller genel olarak üç yöntem ile çoğaltılır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir: Çelik, aşı ve tohum.

Tohum ile Çoğaltma: Gülün tohumları toplanır toplanmaz çimlenmeye hazır değildir. Bunun sebebi de gülün tohumlarının sert olmasıdır. Gülün tohumları toplandıktan sonra tohumlar 4 derecede, yaklaşık 4-6 ay boyunca nemli yosun içinde dinlendirilir. Daha sonra tohumlanan gül 10’ar santim aralıklar ile toprağa dikilir.

Çelik ile Çoğaltma: Gül bitkisini çoğaltma yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem çelik ile çoğaltmadır. Bu yöntem, kasım ayından mart ayına kadar uygulanabilir. Bu yöntem; kültür çeşitlerinden alınan odunsu çeliklerden çeşitli ortamlarda köklendirerek fidan elde edilmesi ile gerçekleşir.

Aşı ile Çoğaltma: Çoğaltma yöntemleri arasında en kesin sonucu veren yöntemdir. Aşılama yöntemi için bir anaç bir de damızlık fidan olması gerekir. Aşılanacak olan fidana anaç fidan, kendisinden aşı kalemi alınan fidana damızlık fidan denir. Aşılama çeşitli evrelerden oluşur.

Gül Hastalıkları İçin Ne Yapabilirim?

Beyaz güller, yetişmeleri için uygun koşullar sağlanmadığında birtakım hastalıklar kapabilirler. Bitkinizde herhangi bir hastalıkla karşılaşırsanız (kırmızı örümcek, pamuklanma, küflenme vb.) bitkinin yeşil kısımlarını temiz su ile iyice temizleyebilirsiniz.

Sevdiklerinize sürpriz yapmak, onları mutlu etmek isterseniz beyaz gül aranjmanları sizin için ideal diyebiliriz. Aşkınızı en güzel şekilde dile getirmenin yolu eşsiz bir beyaz gül aranjmanından geçer. Üstelik Cicek.com’da beyaz gül fiyatları herkes için uygun!